Wyniki oceny merytorycznej – I etap

„Bardzo się cieszę, że możemy wyróżnić firmy i osoby, które wzbogacają Wielkopolskę swoją wiedzą i determinacją w dążeniu do innowacyjności”. Podczas LXI Sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Marszałek Marek Woźniak uroczyście nagrodził laureatów konkursu „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski”. Wśród nagrodzonych projektów znalazły się: bioniczna proteza stopy, rehabilitacja nurkowa dla osób z niepełnosprawnością, mobilny robot do transportu ciężkich ładunków oraz niezależny energetycznie dom wodorowy.

W Konkursie o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski” wyróżniane są produkty, usługi oraz technologie w dwóch kategoriach –  „Specjalizacje dla Wielkopolski”, która obejmuje innowacyjne rozwiązania w ramach sześciu inteligentnych specjalizacji województwa, oraz „H2 Wielkopolska”, która dotyczy działań opartych na zastosowaniu wodoru. Konkurs organizowany jest od 2007 roku, a jego organizatorowi przyświeca myśl, że kluczem do rozwoju regionalnej gospodarki jest promowanie produktów innowacyjnych i ich twórców oraz pomoc we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań. Statuetki oraz dyplomy wręczył laureatom Marszałek Marek Woźniak wraz z Jackiem Bogusławskim, Członkiem Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz Małgorzatą Waszak-Klepką, Przewodniczącą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

– Innowacje to wyzwania związane zarówno z posiadaniem wiedzy, jak i odwagą podejmowania ryzyka. Tego typu projekty nie zawsze bowiem gwarantują komercyjny sukces. Czasami mówi się, że Wielkopolska z punktu widzenia gospodarki bywa postrzegana jako konserwatywny region, ale nie jest to do końca prawda. Mamy coraz większą grupę przedsiębiorstw, które chcą zmierzyć się w światowym wyścigu o rozwiązania, które powalczą o palmę pierwszeństwa w różnych dziedzinach. Staramy się wspierać te projekty, wykorzystując fundusze europejskie, wspomagając wyższe uczelnie, wywołując dobre interakcje między nauką i gospodarką. Dzisiejsi laureaci prezentują jeszcze jeden element, to element społeczny. Część z nagrodzonych projektów skierowana jest bowiem do osób z niepełnosprawnościami – podkreślił Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

W konkursie mogą wziąć w udział podmioty gospodarcze mające swoją siedzibę na terenie województwa wielkopolskiego. Nagradzane są nowatorskie rozwiązania, które już zostały wdrożone.

– Z satysfakcją obserwuję rozwój wielkopolskich przedsiębiorstw w zakresie wprowadzania innowacji. Na szczególne podkreślenie zasługuje też dążenie do bycia konkurencyjnym na rynku międzynarodowym – dodał Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Tytuł laureata konkursu otrzymały cztery podmioty. W kategorii „Inteligentne Specjalizacje dla Wielkopolski” nagrodzono dwa projekty wspierające osoby z niepełnosprawnością: protezę dedykowana osobom po amputacji kończyny dolnej oraz bazę służącą do rehabilitacji nurkowej. – Nasza stopa dostosowuje się na żywo do otoczenia użytkownika, dzięki czemu może on chodzić, nie odczuwając swojej niepełnosprawności. Pierwsi żołnierze armii ukraińskiej, którzy stanęli na elektronicznej protezie, stanęli na naszej protezie – zaznaczył Adam Gramala, pomysłodawca i współtwórca bionicznej protezy. – Stacja nurkowa zmienia całkowicie życie osób, które z niej korzystają, stają się nurkami, a nie osobami z niepełnosprawnością – podkreślił Michał Owsianny z Fundacji „Krok po Kroku HSA”. W kategorii „Inteligentne Specjalizacje dla Wielkopolski” wyróżniony został również innowacyjny robot do transportu ciężkich ładunków w centrach logistycznych. – Nikt tego w Polsce jeszcze nie robił, ponieważ nasz robot przemieszcza się nie tylko wewnątrz, ale też na zewnątrz między halami – dostrzega Jacek Ober, przedstawiciel firmy WObit.

W sekcji „H₂ Wielkopolska” wyróżniono projekt domu, który jest w stanie zapewnić energię dla budynku przez cały rok – Nasze rozwiązanie polega na tym, że nadmiary z energii odnawialnej zamieniamy na molekuły, wytwarzając w ten sposób czysty wodór, który możemy magazynować w nieskończoność – tłumaczył Piotr Napierała, prezes firmy VIRTUD.

Nagrody w ramach konkursu „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski” przyznane zostały w formie finansowej, a ich łączna pula wyniosła 120 tys. zł. Dodatkowo laureatom zapewniona zostanie promocja firmy w ramach międzynarodowych wystaw marki Wielkopolska oraz podczas wydarzeń o charakterze gospodarczym przez kolejny rok.

To ostatnia edycja konkursu pod nazwą „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski”. Jego nowa odsłona nosi nazwę „Wielkopolska dla Planety 2030” i została poszerzona o komponent naukowy – teraz nagradzani mogą być nie tylko przedsiębiorcy, ale również naukowcy działający w regionie.

Laureaci Konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego  „i – Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski” edycja 2023 (szczegółowe informacje o projektach):

Kategoria „Inteligentne Specjalizacje dla Wielkopolski”:

  • ENforce Medical Technologies Sp. z o.o.  – nagroda za projekt „Enforce Bionic Foot – pierwsza polska bioniczna proteza stopy”

Proteza dedykowana jest osobom po amputacji kończyny dolnej – zarówno poniżej, jak i powyżej kolana – i daje możliwość zaawansowanego ruchu na różnego rodzaju terenie, pozwala na łatwiejszy chód dzięki zgięciu przodostopia. Jest wytrzymała i lekka dzięki wykorzystaniu kompozytu z włókna węglowego oraz aluminium lotniczego. Dodatkowo zespół ENforce stworzył aplikację mobilną, która ułatwia korzystanie z protezy. Umożliwia ona nie tylko personalizację urządzenia, ale także zdalną diagnostykę, umawianie się na wizyty w centrum protetycznym, a także monitorowanie zdrowia pacjenta.

https://enforcemed.pl/

  • Fundacja „Krok po Kroku HSA” – nagroda za projekt „Rehabilitacja nurkowa”

Baza rehabilitacji nurkowej znajduje się na terenie MOSiR Płotki w Pile (jezioro Płocie, jej zadaniem jest rehabilitacja społeczna i ruchowa. Baza została całkowicie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W pływającym budynku dostępny jest sprzęt nurkowy, całoroczne, wewnętrzne zejście do wody, sala szkoleniowo-wytchnieniowa oraz strefa sanitarna. Baza posiada też zewnętrzny, pływający pomost z zejściem do wody ze strefą „sztucznego dna” o regulowanej głębokości, który zapewnia komfort ćwiczeń w wodach basenopodobnych.

https://krokpokrokuhsa.pl/

  • Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe WObit Elżbieta Ober, Jacek Ober Sp. c. – nagroda za projekt „Robot mobilny MOBOT® TRANSPORTER T15”

Robot przeznaczony jest do automatyzacji transportu ciężkich ładunków w centrach logistycznych oraz zakładach produkcyjnych. Wyposażony został w specjalne czujniki, które pozwalają na jego pracę również na zewnątrz budynków w wysokich i niskich temperaturach, a jego napęd zapewnia dużą stabilność w trakcie transportu materiałów. Robot posiada też innowacyjny system bezprzewodowego ładowania indukcyjnego.

https://wobit.com.pl/

Kategoria „H2 Wielkopolska”:

  • VIRTUD Sp. z o. o. – nagroda za projekt „Dom wodorowy VIRTUD – domH2”

To pilotażowy projekt, którego celem jest uzyskanie niezależności energetycznej obiektu w warunkach geograficznych Polski. Rozwiązanie wykorzystuje odnawialne źródła energii, takie jak systemy fotowoltaiczne, turbinę wiatrową oraz dwa rodzaje magazynów energii – elektrochemiczny i wodorowy. Cały system współpracuje z systemem zarządzania energią, czyli źródłem ciepła w postaci pompy ciepła, rekuperatorem oraz stacją ładowania i samochodem elektrycznym. Rozwiązanie pozwala na całkowite zasilanie obiektu od marca do października. Występujące w tych miesiącach nadmiary energii są wykorzystywane do produkcji wodoru, który jest magazynowany w zewnętrznych zbiornikach. W momentach zwiększonego zapotrzebowania energetycznego wykorzystuje się go do produkcji energii elektrycznej.

https://www.virtud.pl/

Wyniki oceny merytorycznej – II etap

Departament Gospodarki uprzejmie informuje, że Kapituła Konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski” pod przewodnictwem Pana Jacka Bogusławskiego, Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego, podczas posiedzenia
w dniu 29 listopada br. zakwalifikowała do III etapu oceny merytorycznej projekty następujących podmiotów gospodarczych (kolejność alfabetyczna):

W kategoriiInteligentne Specjalizacje” dla Wielkopolski:

  1. ENforce Medical Technologies Sp. z o.o.
  2. Fundacja „Krok po Kroku HSA”
  3. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe WObit Elżbieta Ober, Jacek Ober Spółka Cywilna

W kategorii „H2 Wielkopolska”:

  1. VIRTUD Sp. z o. o.

Wyniki oceny merytorycznej – I etap

W terminie określonym w ogłoszeniu o naborze w ramach Konkursu złożono 29 wniosków, 28 przeszło ocenę formalną.

Wnioski złożone w kategorii „Inteligentne Specjalizacje dla Wielkopolski”: 24

  • 7 wniosków w obszarze IS „Rozwój oparty na ICT”,
  • 6 wniosków w obszarze IS „Przemysł jutra”,
  • 5 wniosków w obszarze IS „Nowoczesne technologie medyczne”,
  • 1 wniosek w obszarze IS „Wnętrza przyszłości”,
  • 3 wnioski w obszarze IS „Biosurowce i żywność dla świadomych konsumentów”
  • 2 wnioski w obszarze IS „Wyspecjalizowane procesy logistyczne”

Wnioski złożone w kategorii „H2Wielkopolska”: 4     

Kapituła Konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski” (2023) dokonała I etapu oceny merytorycznej.

Zgodnie Regulaminem do oceny merytorycznej II etapu zostały zakwalifikowane wnioski następujących 9 kandydatów (w kolejności alfabetycznej):

W kategorii Inteligentne Specjalizacje dla Wielkopolski:

  1. Centrum Medyczne HCP Sp. z o. o.
  2. ENforce Medical Technologies Sp. z o.o.
  3. Fundacja „Krok po Kroku HSA”
  4. MODERTRANS POZNAŃ Sp. z o.o.
  5. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe WObit Elżbieta Ober, Jacek Ober Spółka Cywilna
  6. Simmersiv Sp. z o.o.
  7. Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”

W kategorii H2 Wielkopolska:

  1. ENVITEST J.Pacholski sp.j.
  2. VIRTUD Sp. z o. o.

—-

Nabór zgłoszeń!

Zapraszamy przedsiębiorców do udziału w Konkursie o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego „i – Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski” edycja 2023.

W ramach Konkursu wyróżnione zostaną firmy, które wprowadzają na rynek innowacyjne rozwiązania w ramach dwóch kategorii konkursowych „Inteligentne specjalizacje dla Wielkopolski” oraz  „H2 Wielkopolska”. Konkurs skierowany jest do podmiotów gospodarczych mających siedzibę w Województwie Wielkopolskim. Laureatom zapewnione zostają nagrody pieniężne w wysokości co najmniej 30 000 zł oraz wsparcie promocji podczas wydarzeń o charakterze gospodarczym organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Warunkiem przystąpienia jest wypełnienie wniosku (stanowiącego załącznik do Regulaminu) i przesłanie go w formie elektronicznej na adres: drg.sekretariat@umww.pl w nieprzekraczalnym terminie do 31 października 2023 r.

Szczegóły: https://www.umww.pl/konkurs-o-nagrode-marszalka-wojewodztwa-wielkopolskiego